bokomslag Den Enda
Skönlitteratur

Den Enda

Daniel Mendoza

Inbunden

329:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

Uppskattad leveranstid 2-5 arbetsdagar

Fri frakt för medlemmar vid köp för minst 249:-

  • 362 sidor
  • 2015
Vad är sann kärlek? Hur vet vi att vi älskar - och vågar vi möta det som krävs för att älska på riktigt?

Den Enda är en roman som ställer de frågor vi ofta undviker, men innerst inne bär på. Den följer Elma och Nathaniel - två främlingar vars möte blir början på en djupt berörande resa, både inom dem själva och mot varandra. I takt med att deras band växer, blottläggs det vi sällan talar om i kärlek: det vi gömmer, det vi längtar efter, det vi är rädda att förlora.

Romanen är skriven med poetisk skärpa och känslomässig närvaro, där tystnaderna ibland talar mer än orden. Mellan kapitlen vilar brev i diktform - som hjärtslag från karaktärerna till varandra - formgivna på egna sidor för att ge varje känsla rum att landa.

Den Enda är utgiven av författaren själv, med full konstnärlig frihet och litterär integritet - varje nyans, varje andetag har fått behålla sin nerv.

Flera läsare har beskrivit den som en spegel, ett samtal med sig själv, och en inbjudan till att förstå både kärleken och livet lite djupare.
  • Författare: Daniel Mendoza
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789163787188
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 362
  • Utgivningsdatum: 2015-10-01
  • Förlag: GNM Publishing Group