Kommande
bokomslag Lättläst litteratur i skolan : konkreta tips och idéer

Lättläst litteratur i skolan : konkreta tips och idéer

Jenny Edvardsson

Häftad

399:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

  • 120 sidor
  • 2025
Självklart ska alla elever få ta del av engagerande litteratur, ges möjlighet att samtala om sina läsupplevelser och få känna samhörighet med klasskamraterna. Men för många elever är läsning en mödosam uppgift när läsförmågan inte riktigt räcker till.

I den här boken diskuteras vad lättläst litteratur är och hur lättläst litteratur kan öppna upp för ett inkluderande klassrum, där alla elever kan delta oavsett läsförmåga. Vad karaktäriserar denna litteratur och vilka möjligheter och utmaningar finns med den?

Bokens första del ger läsaren en inblick i begreppet lättläst och teorier bakom läs- och skrivundervisning. Bokens andra del är undervisningsnära. Här ges rika exempel på hur boksamtal med lättläst litteratur kan iscensättas, hur loggskrivande och skrivövningar kan användas under läsningen, hur skapande aktiviteter kan vävas samman med den lättlästa litteraturen och hur denna litteratur kan vara en del i tematiska arbeten.

Lättläst litteratur i skolan - konkreta tips och idéer vänder sig till verksamma och blivande lärare och bibliotekarier i olika skolformer, från grundskola, gymnasium och anpassad skola till sfi och vuxenutbildning.
  • Författare: Jenny Edvardsson
  • Format: Häftad
  • ISBN: 9789144179711
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 120
  • Utgivningsdatum: 2025-02-25
  • Förlag: Studentlitteratur AB