Kommande
bokomslag Vara som folk - om våra tillhörigheter
Historia

Vara som folk - om våra tillhörigheter

Anders Hammarlund

Danskband/flex

359:-

Funktionen begränsas av dina webbläsarinställningar (t.ex. privat läge).

  • 210 sidor
  • 2025
Vara som folk handlar om det oundvikliga spänningsförhållandet mellan individ och kollektiv, mellan det enskilda och det allmänna och därmed om det brokigt minerade fält som numera ofta kallas identitetspolitik. Mot bakgrund av erfarenheter från några årtionden på kulturforskningens frontlinje diskuterar Anders Hammarlund tillhörighetens verktyg, gestaltningar och innebörder sånger, byggnader, danser, berättelser, fantasier och övertalningar.

Och vad det betyder att vara som folk I boken rör sig Hammarlund i vitt skilda europeiska miljöer. Idéerna lika mycket som musik och dans berikar hans framställning.

Om författaren

Anders Hammarlund passar in på benämningen en lärd person , vilket gör att han ägnar sig åt kulturens vägar i alla avseenden. Han har arbetat med musik bl.a. på Sveriges Radio. Han är också själv musiker och inte minst författare till en rad gränsöverskridande böcker, senast Judiska städer. Bosatt i Strängnäs.
  • Författare: Anders Hammarlund
  • Format: Danskband/flex
  • ISBN: 9789189826809
  • Språk: Svenska
  • Antal sidor: 210
  • Utgivningsdatum: 2025-09-12
  • Förlag: Carlsson